MIKSOLOGICZNE ABC

Miksologiczne ABC, czyli o czym każdy barman powinien wiedzieć, a boi się zapytać… 

Akratofor duży zbiornik stalowy lub żelbetonowypokryty wykładzinąkwaso odporną, przeprowadza się w nim wtórną fermentację win musujących jest to zbiornikowa metoda szampanizacji. Tańsza i kilkakrotnie szybsza od metody butelkowej.

Aperol jest to włoski pomarańczowo – czerwony gorzki aperitif wyrabiany z rabarbaru, pomarańczy, kory chinowca i aromatycznych ziół.

Aquavit jest to skandynawski złocisty destylat otrzymywany ze zboża lub ziamniaków, przypraw takich jak kminek, kolądra, cynamon, koper włoski, skórki pomarańczowej i goździków.

Blanton’s jest to bourbon produkowany w niwielkiej gorzelni we Frankfort w Kentucky. Jego głównym składnikiem jest minimum 51% kukurydzy. Blanton’s rozlewany jest do charakterystycznych pękatych przezroczystych butelek z wyróżniającym się korkiem w kształcie pędzącego konia.

Bonifikatory są to składniki o wybitnych właściwościach aromatyzujących posiadające zdecydowany charakter i smak np. gorzki czy anyżowy

Degorżowanie jest to usuwanie osadu osadzającego sięw butelce od szampana  produkowanego metodą butelkową.

Dekantowanie jest to przelewanie wina z butelki do szklanej karafki, służy to głównie oddzieleniu od osadu znajdującego sięw winie. Jeste to szczególnie ważne w przypadku dojrzałych win czerwonych.

Fino jest to najbardziej wytrawny typ hiszpańskiego wina sherry, o słomkowej barwie i lekko orzechowym posmaku.

Fuzle są to wyższe alkohole powstałe podczas fermentacji alkoholu etylowego jako produkty uboczne i szkodliwe, nadające surowemu alkoholowi ostry przykry zapach i smak. Skład fuzli zależy od surowca, który został uzyty do fermentacji.

Modyfikatory są to składniki pomocnicze mające za zadanie zaromatyzować, wygładzić, udoskonalić napój. Ilość modyfikatorów jest zawsze mniejsza niż składników podstawowych, a jeżeli jest większa przechodzą one w składniki główne/podstawowe (bazowe). Do modyfikatorów zalicza się przede wszystkim likiery owocowe i ziołowe, kremy owocowe, wódki gorzkie i bittersy

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.